Przede mną i przed Wami kolejna, ostatnia już cześć sztuki rysowania, w której pochylę się nad kwestią ust i trudności, jakie generuje. Wiele z Was pragnie mieć piękne, duże usta o intensywnym kolorze. Tworząc makijaże permanentne musimy jednak pamiętać, iż wszystko musi być dobrane idealnie do proporcji twarzy i ciała. Tak jest też z ustami. U mnie żadne nie powtarzają się po wielokroć, a zawsze są indywidualne.

Piękne i zmysłowe usta to sztuką, którą można stworzyć poprzez ich kształt i idealne dopasowanie koloru – brzmi prosto, prawda? Ale praca ta w ogóle do prostych nie należy. Czasami zastanawiam się, który obszar do pigmentacji jest najtrudniejszy i czasami dochodzę do wniosku, iż właśnie usta. Wraz z upływem lat usta tracą swoją objętość i naturalny kolor, a makijaż permanentny pozwala przywrócić im dawny blask. O ile jest dobrze zrobiony. Temat dotyczy jednak nie tylko osób, mających już lat trosze więcej, pojawia się u mnie także dużo młodych i pięknych osób, które chcą, by ich usta były jeszcze bardziej wyraziste. Pojawia się też sporo tych, którzy borykają się z problemami – asymetrią albo brakami w czerwieni wargowej.

Nadanie nowego kształtu ustom to nie lada wyzwanie. Trzeba je podkreślić tak, by kontur sprawił, że wyglądają na pełniejsze, a zmarszczki wokół stają się niewidoczne i delikatniejsze. Przy ustach cienkich i asymetrycznych warto je odrobinę powiększyć, a możemy to zrobić na kilka sposobów.

Czym jest Łuk Kupidyna? To centralny punkt naszych ust – poprawiając go, pracując nad nim musimy pamiętać, by nie był ani zbyt zaokrąglony, ani zbyt spiczasty. Pracując nad nim należy trzymać się ściśle naturalnej linii, która wtapia się w łuk. A co kiedy chcemy, by usta były pełniejsza? Kluczem do dodawania pełności jest nic innego, jak uchwycenie naturalnej linii ust i wykorzystanie jej jako wytycznej do dalszej pracy. Pamiętajcie, że powiększanie naturalnej krzywizny ust to nie lada wyczyn, naprawdę trzeba precyzyjnie to wykonać i mieć nieco doświadczenia w temacie. Dlaczego? Bo dodając objętości bardzo cienkim ustom, bardzo łatwo o nienaturalny wygląd – jeśli rysujemy zbyt wysoko lub zbyt nisko i nie kierujemy się naturalna linią ust. A rysowanie daleko poza nią może dać po prostu efekt komiczny. Co sprawi, że będziemy robić to dobrze? Ćwiczenie, ćwiczenie i jeszcze raz ćwiczenia.

A co z nierównościami pytacie? To kolejna bardzo trudna rzecz. Ludzie nie lubią nierówności i asymetrii w swoich ustach, bardzo wielu chce to poprawić. A Ty jako linergista, musisz wyczuć równowagę i dokonać korekcji naturalnych wad ust. Na to pozwoli z pewnością zastosowanie na zewnętrznej stronie nierównej wargi linii, która będzie także pasować do konturu ust na drugiej stronie. Proste prawda? Wcale nie! By wykonać taką korektę potrzebujemy czasu, doświadczenia i niezwykłej precyzji oka. Pamiętajcie, że przy takich zabiegach ważne jest także odpowiednie zachowanie proporcji. Górna warga zawsze jest mniejsza od dolnej o około 1/3 . Ale może być inaczej. Tylko rysowanie linii zgodnie ze śledzeniem jej naturalnego konturu da nam wrażenie prawidłowo zrównoważ nowych ust. Wszystko pięknie wygląda „na sucho”, w teorii, a w praktyce?

Kiedy już zrobisz wstępny rysunek, zaczynasz dopiero prawdziwą pracę – permanentną. Wpływ na to, jakie chcesz osiągnąć efekty, ma sposób prowadzenia Twojej ręki. Pamiętaj, że jest kilka możliwości rysunku jak wyraźna linia ust, łączona linia ust Czu tzw. Filling in the lips with a defined Line – czyli zaakcentowanie koloru pełnych ust oraz podkreślenie ich wyraźną linią ust. Wszystkie te metody pracy poznasz na pewno na linergistycznym szkoleniu.

Pamiętajcie, że jedno szkolenie nie wystarczy – w pracy linergisty nieustanne podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych to podstawa. Zapraszam do Instytutu Szkoleniowego Wójtowicz – w mojej ofercie szkolenia dla totalnie początkujących PMU BASIC CLASS albo w pakiecie 5-cio dniowym, obejmującym wszystkie obszary pigmentacji, albo 2-dniowym tylko z zakresu technik pracy przy ustach. Zapraszam też tych, którzy już pracują i pragną więcej…

Na koniec jeszcze słowo o mierzeniu ust, czyli podstawie przed pracą. Na każdych ustach możemy wyróżnić 5 kluczowych obszarów – poznanie ich i zależności między nimi pozwoli na odpowiedni „wykres” przed pracą. Więcej dowiecie się z pewnością z moich szkoleń. Zapraszam serdecznie!