Często zadajecie pytania dotyczące przeszkód w wykonaniu poszczególnych zabiegów permanentnych. Bardzo dobrze, że pytacie, bo to oznacza, że macie świadomość, iż pigmentacje permanentne nie zawsze są idealne dla każdego. Makijaż permanentny to bardzo praktyczny i wygodny zabieg, na który decyduje się wielu z Was, warto zatem wiedzieć, czy na pewno nie jesteście w grupie, dla której niestety zabieg jest przeciwwskazaniem.

Jakie są najpoważniejsze przeciwwskazania do wykonania zabiegów permanentnych?

Łuszczyca skóry w miejscu wykonywania zabiegu – należy pamiętać, iż makijaż permanentny to praca na naskórny, zatem u osób z łuszczycą pigment w ogóle może się nie przyjąć lub też jego trwałość w tym miejscu będzie bardzo krótka. Warto, borykając się z łuszczycą, zasięgnąć opinii specjalisty – lekarza dermatologa. Odpowiedzialność za zabieg, przy pozytywnej opinii lekarza, również będzie spoczywała na Was, nie na linergiście. Mając wiedzę o stanie skóry, mamy rozeznanie na ile możemy sobie pozwolić.

Opryszczka – niby tylko, ale niestety w wypadku wykonania zabiegu aż. Jest przeciwwskazaniem przy permanentnym makijażu ust. Kiedy się pojawia warto zażyć odpowiednie leki i przestawić umówiony termin zabiegu na inny. Rzecz dotyczy również wszystkich innych stanów zapalnych i grzybiczych skóry.

Nadczynność i niedoczynność tarczycy – w tym przypadkach istnieje zwiększone prawdopodobieństwo nieprzyjęcia się pigmentu i jego bardzo szybkie złuszczenie.

Hemofilia – czyli problemy z krzepliwością krwi, tu pojawia się ryzyko i spore prawdopodobieństwo rozlania pigmentu, przez co zamiast pięknego makijażu, otrzymamy rozlaną plamę na łuku brwiowym czy ustach.

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej – by zniwelować ryzyko skutków ubocznych, oraz efektów końcowych zabiegów (i tych bardzo zaawansowanych, i tych prostych, jak zabiegi na bazie kwasu hialuronowego), powinno upłynąć od 6 do 12 miesięcy przed planowanym zabiegiem permanentnym. Czas ten determinowany jest poprzednim zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej.

Przeziębienie – i inne stany osłabienia organizmu również: grypa, stany gorączkowe, przyjmowanie antybiotyków. Wszystko to powoduje ogólny spadek odporności, osłabienie organizmu, zwiększa odczuwanie bólu, może sprawić iż pojawi się nietolerancja na pigment.

Choroby skóry – i skórne alergie, wszystkie stany jak grzybica, liszaj, atopowe zapalenie skóry, rumieniec, obfity trądzik, skłonności do powstawania keloidów, zapalenie tkanki łącznej stanowią przeciwwskazanie do zabiegu, gdyż zabieg ingeruje w naskórek czyli w warstwę, na której działamy.

Ciąża i karmienie piersią – by w tym okresie zdecydować się na zabieg makijażu permanentnego, warto skonsultować to ze swoim lekarzem prowadzącym. To on jest specjalistą w tej dziedzinie i to on powinien podjąć decyzję. Zawsze, kobiety w ciąży lub w okresie karmienia, odsyłam do specjalisty.

Inne

– nosicielstwo wirusa HIV i WZW
– cukrzyca
– nieuregulowane nadciśnienie
– choroby nowotworowe w trakcie leczenia
– choroby naczyń obwodowych, choroby serca i układu krążenia
– epilepsja

Drogie Panie, decydując się na zabieg makijażu permanentnego, warto nie tylko z głową wybierać gabinet – patrząc na stan bezpieczeństwa i higieny. Osobę, która zabieg wykona warto wybrać kierując się jej doświadczeniem, szkoleniami i przede wszystkim estetyką prac. Warto także pomyśleć o sobie i o przeciwwskazaniach. Oczywiście nie każę każdej z Was przedstawiać kompletu wyników badań, które poświadczają Wasze zdrowie, jednak warto mieć ogląd, kiedy niekoniecznie takie zabiegi są bezpieczne dla nas.

Przed zabiegiem przeprowadzam zawsze szeroki wywiad z Klientem, czasami na podstawie tego, można wywnioskować, że coś jest nie do końca tak, jak powinno – wtedy zdarza mi się odesłać na podstawowe badania.

Warto świadomie podejmować decyzje o zabiegu, gabinecie i swoim linergiście!